УВАГА!Амброзія полинолиста-небезпечний карантинний організм.

Дата: 31.08.2021 10:12

Щорічно внаслідок шкодочинної  дії амброзії полинолистої у господарствах України втрачаються мільйони тон зерна і багато іншої рослинної продукції. Розвиваючи потужну кореневу систему і пряме розгалужене стебло, маючи високу плодючість, цей бур”ян з неймовірною швидкістю заселяє неорані угіддя, витісняючи місцеві види рослин. В посівах просапних культур, де наявність 3-5 рослин амброзії на 1м2 знижує врожайність на 40% За більш високого ступеню засміченості рослини можуть загинути. За середньої густоти стояння амброзія споживає з 1га до 2000т води, що відповідає 200мм опадів, виносить з грунту поживні речовини, еквівалентні 7-8 центнерам мінеральних добрив. Цієї кількості води і елементів живлення достатньо для формування 40-50ц/га зерна. При потраплянні в поля сівозміни протягом 3-5 років амброзія може засмітити  всі поля, а за відсутності систематичного захисту проти неї землі всього господарства. Протягом 10 років цей бур”ян може захопити земельні угіддя одного району. Одна розвинута рослина дає 30-40тис. насінин, а окремі екземплярі до 150тис. Насіння амброзії може зберігати життєздатність в грунті-від 10- до 40 років.

Амброзія полинолиста, розвиваючи потужну надземну масу і кореневу систему, що сягає до 1 м в діаметрі і до 4 м в глибину, спричиняє: пригнічення культурних рослин, різке зниження кормових якостей сіна і випасів, зниження якості молока, зниження врожайності с/г культур, алергійні захворювання в людей.

Згідно з оцінками вчених, амброзію полинолисту віднесено до небезпечних рослин-алергенів. ЇЇ пилок викликає масові алергійні захворювання. Це так названа „осіння пропасниця”поліноз, що протікає в формі риніту, кон'юнктивіту мігрені, бронхіальної астми, гострого бронхіту. У хворого болить голова, настає задишка, сльозотеча, погіршується зір, виникає слабкість. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Боротьбу з амброзією проводять агротехнічними, хімічними, механічними, фітоценотичними заходами. Серед усіх заходів захисту від амброзії найважливіше значення мають саме агротехнічні: дотримання чергування культур у сівозмінах, основний і передпосівний обробіток грунту, вчасний догляд за посівами. Багаторазове скошування бур”яну неефективне, оскільки в період росту й розвитку рослина дуже швидко відростає, утворюючи велику кількість бокових гілочок, що буквально лежать на землі. Наступні скошування їх уже не зачеплять: бур”ян утворює насіння на цих, низько розміщених гілках і засмітить грунт. Ретельне очищення насінневого матеріалу має вирішальне значення в запобіганні появи амброзії на полях. Транспортування й використання товарного зерна, зерновідходів, засмічених насінням амброзії має здійснюватися за суворого дотримання карантинних правил для недопущення поширення її в нові райони.

У сільській місцевості, якщо скосити амброзію перед самим цвітінням, то відростання бур”яну буде мінімальним, насіннева продуктивність також істотно обмежиться. Цим досягається зниження запасу насіння в грунті, а отже, й зниження чисельності бур'яну в наступному році.

Головний спеціаліст відділу карантину рослин

Управління фітосанітарної безпеки                                                                           Андрій Мікляєв