Запобігання та виявлення корупції
Шановні відвідувачі!
1 січня 2020 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до закону України “Про запобігання корупції” щодо викривачів корупції”.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про запобігання корупції” викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Крім того, відповідно до внесених до Кодексу України про адміністративні правопорушення змін (частина третя статті 272) викривач є свідком у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.
Разом з тим, згідно з внесеними до Кримінального процесуального кодексу України змінами (пункти 16-2 та 25 частини першої статті 3) викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, звернулася із заявою або повідомленням про корупційне кримінальне правопорушення до органу досудового розслідування та є заявником.
Права викривача виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
Права та гарантії захисту викривачів поширюються на близьких осіб викривача (частина третя статті 53³ Закону України «Про запобігання корупції»).
Звертаємо увагу, що згідно з приміткою до статті 53 Закону України «Про запобігання корупції» близькими особами викривача є особи, зазначені в абзаці четвертому частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції».
Повідомлення має містити фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень цього Закону, які можуть бути перевірені та стосуватися конкретної особи.
У разі наявності інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» працівниками Черкаської селищної ради чи селищної військової адміністрації, ви можете скористатися наступними каналами для повідомлення:
- Поштою на адресу: 84162 Донецька область Краматорський район с-ще Черкаське вулиця Миру будинок 4;
- Засобами електронного зв’язку: шляхом направлення повідомлення на електронну адресу: cherkaska.va@dn.gov.ua;
- На особистому прийомі начальника Черкаської ВА, згідно з затвердженим графіком
- через Єдиний портал повідомлень викривачів (https://whistleblowers.nazk.gov.ua/#/)
Для можливості розпочати перевірку повідомлення повинно мати таку інформацію:
хто вчинив правопорушення (ПІБ, посада);
про особисті дані особи, яка здійснює повідомлення (у разі подання повідомлення із зазначенням відомостей про себе), у разі якщо ви хочете повідомити анонімно, для зручності залиште електронну пошту, на яку надійде ідентифікатор (після його внесення до Єдиного порталу повідомлень викривачів);
про яке правопорушення є бажання повідомити;
про джерело отримання інформації;
про обставини правопорушення (та прикріпіть підтверджуючі матеріали).
Для здійснення повідомлення можете скористатися такими пам’ятками:
пам’ятка щодо права та гарантії захисту викривачів
пам’ятка про порядок розгляд повідомлення
пам’ятка про що можна повідомити
Про виявлені факти вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень також можна повідомляти спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції
Органи прокуратури
Органи Національної поліції
Національне агенство з питань запобігання та виявлення корупції
Національне антикорупційне бюро України